Wiśnowy sad - plakat spektaklu
„Wiśniowy sad” Teatru Latarnia – plakat autorstwa Sylwii Maciejewskiej i Mateusza Tymury

„Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa to opowieść o przemijaniu, która w naszej interpretacji stanie się pretekstem do podglądania ludzi w konfrontacji ze stratą. Wycięcie sadu, sprzedanego za długi, to nie tylko unicestwienie realnych drzew, ale i wykorzenienie ludzkiej tożsamości, przymus emigracji zewnętrznej i wewnętrznej. Dla niektórych to koniec świata, dla innych nowy początek.

W naszej interpretacji ostatniego (1903 r.) utworu dramatycznego Czechowa skupiamy się na treściach ponadczasowych i uniwersalnych, zawartych w tekście, czyli na jednostce, na indywidualnym przeżywaniu utraty. Jakich nowobogackich kupców – Łopachinów, mamy dzisiaj w naszym mieście; kto jak Firs zostałby w majątku do końca swoich dni; gdzie w końcu są dzisiejsi Raniewscy, żyjący przeszłością nie bacząc na teraźniejszość, która rządzi się zupełnie innymi prawami niż, czasy słodkiego dzieciństwa. Odpowiedź na te pytania należy do widza. Zamiast wyrokować skupiamy się na opowiedzeniu historii skonstruowanej przez Czechowa ponad sto lat temu, a która nabiera nowego kontekstu wystawiana w zmieniającym się od dobrych paru lat Białymstoku.

Obecna sytuacja Białegostoku, który od lat przechodzi intensywne zmiany społeczne i architektoniczne, była dla nas silnym impulsem do sięgnięcia akurat po ten dramat autora uznawanego za klasyka rosyjskiej dramaturgii. Jednak dalecy jesteśmy od prostych osądów ludzi rozporządzających historyczną zabudową Białegostoku.

*

Spektakl Teatru Latarnia „Wiśniowy sad” powstał we współpracy z Białostockim Teatrem Lalek (i z gościnnym udziałem aktorów BTL)

autor: Antoni Czechow
tłumaczenie: Czesław Jastrzębiec-Kozłowski
adaptacja sceniczna tekstu: Magdalena Czajkowska

koncepcja i reżyseria: Mateusz Tymura
asystent reżysera: Błażej Piotrowski
muzyka: Tomasz Tulpan, Zbigniew Rusiłowicz, Magdalena Dąbrowska
choreografia: Magdalena Dąbrowska
kostiumy: Sylwia Maciejewska

czas trwania: 180 minut

OBSADA:
Lubow Raniewska – Ewa Palińska (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku)
Waria – Magdalena Czajkowska
Ania – Magdalena Dąbrowska
Leonid Gajew – Błażej Piotrowski (Białostocki Teatr Lalek)
Firs – Krzysztof Pilat (Białostocki Teatr Lalek)
Jermołaj Łopachin – Rafał Pietrzak
Piotr Trofimow – Błażej Twarowski
Duniasza – Paula Czarnecka
Siemion Jepichodow – Dominik Gorbaczyński
Jasza – Zbigniew Rusiłowicz
Piszczyk / Przechodzień – Mateusz Tymura

Spektakl powstał dzięki stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych przyznanemu Magdalenie Czajkowskiej.

*

artykuły i materiały prasowe o spektaklu:

Wywiad w Polskim Radiu Białystok z Mateuszem Tymurą – reżyserem spektaklu „Wiśniowy sad”

Wywiad z Błażejem Piotrowskim (asystentem reżysera i odtwórcą roli Leonida Gajewa) o pracy nad spektaklem „Wiśniowy sad”

Recenzja plenerowego pokazu spektaklu „Wiśniowy sad” autorstwa Moniki Żmijewskiej z białostockiego wydania „ Gazety Wyborczej” (10.09.2019)