Scenariusz do „Solaris” powstał na podstawie przetłumaczonej na ponad 40 języków wybitnej książki Stanisława Lema, która należy do ścisłego kanonu literatury s-f na świecie i jest jedną z najciekawszych książek napisanych w XX wieku. Autor w nowatorski sposób przedstawił motyw kontaktu z „obcym”, a sam uznał swoją powieść za jawny atak na mitologię antropocentryczną. Dzieło to fascynuje swoją wielowymiarowością, oryginalnością oraz rozpiętością wizji. Przestrzeń białostockich SPODKÓW zamienia się w dryfującą gdzieś w przepastnym kosmosie stacje badawczą Solaris, krążącą nad planetą o tym samym imieniu.Pod wpływem planety dzieją się tam dziwne rzeczy, zdarzenia nie dające się pojąć ludzkim umysłem, doprowadzając załogę do kresu ich wytrzymałości.Teatr Latarnia podążając tropem Lema, próbuje ukazać człowieka w momencie w którym kompromituje się jego dotychczasowe widzenie siebie.Spotkanie z czymś nieznanym, czymś niedającym się pojąć, opisać, zagarnąć, stawia go w sytuacji zupełnie nienaturalnej. Jest to sytuacja, w której po latach znów może zadać sobie odwieczne pytanie – czym jest Bóg.

 

 

„Człowiek wyruszył na spotkanie innych światów, innych cywilizacji, nie poznawszy do końca własnych zakamarków, ślepych dróg, studni, zabarykadowanych, ciemnych drzwi.”

Ważnym elementem teatralnej adaptacji jest użycie rozbudowanych multimediów.W spektaklu używanych jest aż 7 projektorów multimedialnych.Mają one pomóc w zbudowaniu scenerii planety Solaris, którą po mistrzowsku wykreował w swojej książce autor. Prócz funkcji ilustracyjnej, są również pewnego rodzaju partnerem dla aktorów oraz abstrakcyjnym ekwiwalentem zakamarków psychiki.

scenariusz i reżyseria Mateusz Tymura
scenografia Mateusz Tymura / Sebastian Łukaszuk
multimedia Sebastian Łukaszuk
sound designe Adam Frankiewicz
występują:
Monika Kwiatkowska – Harey
Błażej Twarowski – Kelvin
Błażej Piotrowski – Snaut
Mateusz Tymura – Sartorius

Premiera: 15.03.2013
WOAK / SPODKI / BIAŁYSTOK

projekt zrealizowany m.in dzięki stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego