Spektakl na podstawie tekstu Nikołaja Kolady, przekład: Jerzy Czech.
Koncepcja i reżyseria: Mateusz Tymura
Współpraca scenograficzna: Monika Kwiatkowska
Fotosy: Marcin Onufryjuk
Wideo: Łukasz Krysiewicz
Występują: Magdalena Czajkowska, Paula Czarnecka, Błażej Piotrowski, Błażej Twarowski
*
Premiera spektaklu „Merylin Mongoł” odbyła się 30.06.2014, w starym mieszkalnym drewnianym domu przy ul. Pionierskiej 2 na osiedlu Wygoda w Białymstoku w ramach projektu „Chata na Wygodzie” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu „Młodzież w Działaniu”.
Spektakl „Merlin Mongoł” został zrealizowany w atmosferze prywatnego domu, a dokładniej drewnianej chaty przy ulicy Pionierskiej 2 w Białymstoku. Żadnych teatralnych scenografii, tylko mała widownia wciśnięta w kąt pomieszczenia, po którym chodzą bohaterowie dramatu, a pomiędzy nimi pałęta się pies i niedostępny kot. Czuć zapach papierosów, w powietrzu unoszą się opary mocnego alkoholu, z góry słychać uciążliwego sąsiada hałasującego „u siebie”, a przez uchylone okno dobiega nas warkot samochodów jeżdżących przy pobliskiej drodze. Widz staje się niemym uczestnikiem dziejących się dramatów w danej przestrzeni.
Spektakl nastawiony jest na przyswajanie się do nowych pomieszczeń, chat, kamienic. Konkretna przestrzeń zostanie wypełniona słowami i czynami postaci dramatu Nikołaja Kolady w reżyserii Mateusza Tymury takimi jak: Aleksiej („przyjezdny”; wiedziony rozprzestrzenianiem swojej filozofii naprawy Świata, który zabiera się do napisania powieści), Misza („swój”; sąsiad z góry, który silną ręką trzyma „swoją przestrzeń”), Inna (siostra Olgi, „swoja”), Olga (tytułowa Merlin Mongoł, „swoja”).
Teatr Latarnia posiada możliwość dostosowania tytułu „Merylin Mongoł” do sceny teatralnej. Wykorzystuje wówczas plan domu z ulicy Pionierskiej do nadania scenie rodzaju klimatu panującego w konkretnej przestrzeni chaty.
*
fot. Adam Ludwiczak
wideo: Łukasz Krysiewicz