„Herody” Teatru Latarnia - plakat spektaklu
Plakat spektaklu „Herody” Teatru Latarnia, autorstwa Magdaleny Toczydłowskiej-Talarczyk

Na Podlasiu obok zwyczaju kolędowania z gwiazdą, chodziło się także w przebraniach różnych zwierząt i maszkar, chłodziło się także z kozą, a jeszcze nie tak dawno z szopką, która była małą scenką lalkową, w której grało się ręcznie wykonanymi kukiełkami. Inspirując się tradycją, świątecznymi zwyczajami, ludowymi kolędami, na podstawie autentycznego scenariusza z wioski Miłkowice-Maćki zrealizowaliśmy widowisko szopkowe pt. „Herody”.

Pomysł i realizacja: Mateusz Tymura
Lalki: Monika Kwiatkowska
Premiera: 09.12.2019 | Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Drugi dzień świąt to czas Herodów – które królowały w podlaskich domach jeszcze sto lat temu. Świąteczne przedstawienia – walki dobra ze złem – dziś ożywia reżyser, lalkarz i muzyk – Mateusz Tymura oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Niewielka walizka po starym akordeonie – w nim zamyka się nie tylko świat Heroda, bohatera bożonarodzeniowego przedstawienia popularnego niegdyś na podlaskich wsiach, ale także tradycja dawnego kolędowania.

Herody w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej – relacja reporterska TVP3 Białystok w programie informacyjnym „Obiektyw” (wideo)

„Herody” – spektakl w walizce. Reportaż o spektaklu w świątecznym odcinku programu „Ale Rodzina” TVP3 Białystok (wideo)


  • Teatr Latarnia - Herody / szopka
    Herody - widowisko szopkowe Teatru Latarnia w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
    fot. Zbigniew Rusiłowicz