„Lato w teatrze” (LwT) to wakacyjny program teatralny organizowany w sezonie letnim przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Jako Teatr Latarnia mamy zaszczyt i ogromną przyjemność brać udział w tym programie od 2019 roku.
Od 2019 roku rozpoczęliśmy działalność społeczno-kulturalną w Gminie Gródek realizując szerokie działania, m.in. w ramach programu LwT. Obserwujemy duże zainteresowanie naszymi działaniami z młodzieżą – dla których często jest to jedyna możliwość beztroskiej wakacyjnej aktywności. W ciągu tych pięciu lat poznaliśmy się lepiej i udało nam się stworzyć piękne spektakle będące efektem wspólnego twórczego czasu.
Pierwszy projekt „Temat Rzeka” dedykowany był lokalnej tradycji i przyrodzie nad rzeką Supraśl. Ta artystyczna praca pozwoliła na zbudowanie przyjacielskich relacji w gminie i ułatwiła nam kontynuowanie działań artystycznych i edukacyjnych. W 2020 zrealizowaliśmy projekt pt. „Wyspy” poświęcony problemom śmieci – „wysp śmieci” w Puszczy Knyszyńskiej oraz w lasach prywatnych oraz nadmiernej konsumpcji. To utrwaliło edukacyjną ścieżkę naszej Fundacji, która wciąż rozwija swoje działania w najbliższej okolicy.
W 2021 roku oficjalnie przenieśliśmy siedzibę Fundacji z Białegostoku do Borek, a zaraz po tym zrealizowaliśmy projekt „Starodrzew” poświęcony ochronie najstarszych drzew w Gminie Gródek i Puszczy Knyszyńskiej, które są nie tylko pomnikami przyrody i siedliskiem ogromnej liczby zwierząt, ale także świadkami historii.
W 2022 roku projekt „Błękitna kropka” poświęcony najbliższemu miejscu na ziemi, „małej ojczyźnie” w przepastnym kosmosie i szukaniu wartości w lokalności oraz odnajdywaniu codziennego piękna.
W 2023 był rokiem przełomowym gdyż zorganizowaliśmy – chyba pierwszy raz w historii programu „Lato w teatrze” – wędrowny obóz teatralny i nazwaliśmy go „Cudaki”. Obóz wędrował przez Puszczę Knyszyńską wzdłuż rzeki Supraśl, rozbijając namioty w przepięknych zielonych zakątkach naszego regionu. Projekt ten był szaloną miksturą twórczej spontanicznej pracy, cyrkowego warsztatu, obozu przetrwania i beztroskiej wędrówki wesołej teatralnej trupy.
Po 5 różnorodnych edycjach programu wiemy i słyszymy od dzieci oraz widzimy, że jest potrzeba i chęć kontynuacji naszej artystycznej przygody. Potrzeba ta jest absolutnie odwzajemniona z naszej strony. Mimo tych wszystkich zrealizowanych edycji wciąż mamy gorące głowy i serca oraz wielką pasję do dalszych działań. Dzięki programowi „Lato w teatrze” nawiązaliśmy osobiste relacje z naszymi uczestnikami, obserwujemy jak się zmieniają, jak dojrzewają – mamy potrzebę podążania za ich rozwojem oraz wspierania w odkrywaniu przez nich rzeczywistości w sposób najciekawszy i wartościowy.
Ostatnia zrealizowana przez nas w 2023 r. edycja o nazwie „Cudaki” przybrała brawurową formę obozu wędrownego i przyniosła nam ogrom satysfakcji. Na początku mieliśmy pełno obaw związanych z kwestiami organizacyjnymi, ale już w pierwszym dniu samej realizacji projektu, poczuliśmy, że było warto zaryzykować. Formuła wędrownej trupy teatralnej sprawdziła się doskonale i śmiało możemy powiedzieć, że była spełnieniem młodzieńczych marzeń o wędrownej grupie teatralnej z jednej strony, a z drugiej potrzeby przygody i zanurzenia się w przyrodzie. Nie mamy co do tego wątpliwości: „Cudaki” były jednym z najważniejszych przeżyć w życiu dla wszystkich współtowarzyszy latoteatralnej wędrówki.
Pomysł na szóstą edycję, mieliśmy już od dawna, jednak czekaliśmy na okrzepnięcie. Mamy poczucie, że będzie to nasz najtrudniejszy ale niezwykle ważny temat, który w Gminie Gródek przewija się nieustannie i jest jednym z najważniejszych. Do tej pory w naszych projektach nie nawiązywaliśmy do kultury białoruskiej, która jest w Gminie Gródek na tle Polski bardzo wyraźna. Dlatego na szóstą edycję chcemy zaproponować dzieciom i młodzieży II Wędrowny Obóz Teatralny „Kaliśniaki”. Kaliś, czyli po polsku „kiedyś”, kaliśniejszy czyli dawniejszy. Tak mówią miejscowi ludzie… „A kaliś było…”.