Muzykowanie pod balkonami z Kapelą Batareja - 11 listopada 2020 - plakat wydarzenia

Plakat wydarzenia „Muzykowanie pod balkonami z Kapelą Batareja” autorstwa Magdaleny Toczydłowskiej-Talarczyk
[Magdalena Toczydłowska illustrations]

Kapela Batareja to zespół muzykujących aktorów składający się członków zespołu Teatru Latarnia i osób z teatrem współpracujących. Zespół wykonuje muzykę ludową, tradycyjną różnych stron Polski. Coraz częściej sięga po repertuar jej wschodniej części: muzykę Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny i Zamojszczyzny, a także wschodniego pogranicza.

11 listopada 2020 – w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – Kapela Batareja zaprosiła mieszkańców bloków kilku białostockich osiedli na „Muzykowanie pod balkonami”. Ten wspólny projekt zrealizowany przez kapelę i Fundację Teatr Latarnia miał wesprzeć białostoczan w trudnym czasie izolacji i zapewnić kontakt z żywą kulturą. Data muzykowania oczywiście nie była przypadkowa. Była to okazja do radosnego świętowania odzyskania przez Polskę wolności i niepodległości, a w tak trudnym czasie epidemii, okazja dla artystów do zaprezentowania się przed żywą publicznością.

Relacji z wydarzenia autorstwa Olgi Gordiejew-Pobot z Polskiego Radia Białystok można posłuchać, a także obejrzeć galerię zdjęć i wideo Sylwii Krassowskiej na stronie internetowej Radia Białystok w materiale Kapela Batareja z okazji Święta Niepodległości muzykowała pod balkonami białostoczan [zdjęcia, wideo]

Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki programowi regrantingowemu „Aktywni Sąsiedzi 2020” realizowanemu przez OWOP – Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych ze środków budżetowych Miasta Białystok.